O inicjatywie

Modlitwa o dobrego współmałżonka

uStudni.pl jest cykliczną inicjatywą modlitewną skierowaną do panien i kawalerów (wyznania katolickiego), którzy nie spotkali jeszcze osoby, z którą chcieliby kroczyć przez życie. Polega ona na podjęciu 28-dniowego zobowiązania – modlitwy o dobrego męża lub żonę dla przydzielonej sobie osoby płci przeciwnej.

Pod koniec każdego miesiąca zbieramy zgłoszenia, które do nas wpłynęły i łączymy uczestników w modlące się za siebie nawzajem duety. Modlitwa zaczyna się zawsze 1. dnia miesiąca. Tego dnia wszyscy zgłoszeni do danej edycji otrzymują od nas wiadomość z informacją o przydziale.

Zastrzegamy, że mogą zdarzyć się miesiące, w których edycja się nie odbędzie (np. latem), w takich przypadkach odpowiednio wcześnie zamieszczamy informację na stronie. Na stronie głównej zawsze widnieje data rozpoczęcia najbliższej edycji, przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o jej sprawdzenie.

Kalendarz standardowej edycji: kalendarz Dlaczego modlitwa?

Jako katolicy wierzymy, że modlitwą można bardzo wiele zdziałać. Wiele osób modli się codziennie o dobrego współmałżonka dla siebie. Proponujemy, by poszerzyć zakres modlitwy i prosić o dobrego małżonka dla jednego z bliźnich – Pan Jezus wszak powiedział, że „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie” [Mt 18,19b].

Jak się modlić?

Modlitwa obejmuje codziennie litanię do św. Józefa. Przed modlitwą należy wzbudzić intencję – o dobrego współmałżonka dla przydzielonej osoby. Chętni mogą dołożyć do litanii także dziesiątkę różańca, nie jest to jednak obowiązkowe. uStudni.pl zaleca, by – w miarę możliwości – przynajmniej raz w tygodniu w dzień powszedni pójść na Eucharystię i ofiarować Komunię Świętą za modlitewnego partnera (nie jest to jednak obowiązkowe). Modlitwa trwa 28 dni. Po zakończeniu takiego cyklu można przystąpić do inicjatywy ponownie.

Jak to działa?

Jeśli chcesz przystąpić do inicjatywy:

  1. zarejestruj się
  2. wypełnij swój profil informacjami o sobie (w profilu znajdziesz cztery pola formularza, które należy uzupełnić)
  3. zapisz się na edycję modlitwy.

Pod koniec miesiąca zbierzemy nadesłane zgłoszenia i przydzielimy Ci osobę do omadlania. Pierwszego dnia nowego miesiąca prześlemy Ci za pomocą wewnętrznej wiadomości na portalu (nie wysyłamy e-maili z informacjami o uczestnikach) jej imię, wiek i kilka podstawowych informacji o niej (pole O sobie). Jej z kolei prześlemy informacje podane przez Ciebie. 7., 14. i 21. dnia modlitwy wyślemy Wam kolejno zawartość pól: Ulubione, Najważniejsze i Historia. W ten sposób, w miarę trwania modlitwy, będziecie dowiadywać się o sobie kolejnych rzeczy. Nie będziecie się więc modlić za anonimową osobę, lecz stopniowo będziecie wiedzieć o sobie nawzajem coraz więcej. Na początku ostatniego tygodnia modlitwy zapytamy Was o chęć przekazania tej drugiej osobie Waszego adresu mailowego. Jeśli obydwie strony się zgodzą, po zakończeniu edycji przekażemy Wam nawzajem Wasze maile (te same, które podaliście przy zakładaniu konta na naszym portalu – nie ma możliwości zmiany adresu mailowego na żadnym etapie trwania inicjatywy), żebyście mogli nawiązać ze sobą kontakt.

Uwaga – wraz z ostatnią porcją informacji o przydzielonej osobie, dostaniecie link do podstrony, na której będziecie mogli wyrazić zgodę na wymianę adresu e-mail. To jedyna szansa na nawiązanie kontaktu z omadlaną osobą. Na wyrażenie (bądź niewyrażenie) zgody będziecie mieć tydzień. Brak reakcji w określonym czasie traktujemy jako brak zgody – po upłynięciu terminu nie ma możliwości dokonania wymiany adresów e-mail.

Czy na pewno dostanę przydział?

Nie możemy tego zagwarantować. Doświadczenie pokazuje, że zgłasza się o wiele więcej kobiet. O ile tendencja ta nie ulegnie zmianie, wszyscy kawalerowie na pewno otrzymają przydział. W przypadku panien pewności takiej nie ma. Jeśli nie otrzymasz indywidualnego przydziału, poinformujemy Cię o tym mailowo. Nie będzie to jednak oznaczać, że nie bierzesz udziału w danej edycji. Począwszy od 1. dnia danego miesiąca modlisz się codziennie przez 28 dni litanią do św. Józefa – z tym, że w intencjach grupy osób, które otaczają tą samą modlitwą panny pozbawione przydziału. W ten sposób modlą się o dobrego męża dla Ciebie – nikt nie pozostaje więc bez wsparcia modlitewnego. Jedyna różnica polega na tym, że nie otrzymujesz cotygodniowych powiadomień mailowych z informacjami o modlitewnym partnerze. Osoby modlące się zbiorczo nie otrzymają informacji o Tobie innych, niż Twoje imię.

Czy dane, które podaję, są bezpieczne?

Dokładamy wszelkich starań, by tak było. Nie udostępniamy ich nikomu, a sami używamy ich tylko w celu przydzielenia modlitewnego partnera i przekazania mu tych treści.

Czy każdy może przystąpić do inicjatywy?

Warunków jest kilka. By zgłosić się do modlitwy indywidualnej, trzeba być:

  1. osobą pełnoletnią,
  2. panną lub kawalerem,
  3. praktykującym katolikiem,
  4. zdolnym do zawarcia sakramentu małżeństwa.

Nie można też być w związku (czyli narzeczeni i sympatycy nie mogą brać udziału). Warunki te nie tyczą się osób, które przystępują do modlitwy zbiorczej. Jedna osoba może przystąpić do inicjatywy z jednego adresu e-mail. Zakazane jest zgłaszanie się jednej osoby z różnych adresów, czyli zakładanie kilku kont (niezależnie od tego, czy w jednej edycji, czy w różnych). Nie radzimy tego próbować, bo wyłapujemy takie przypadki i banujemy takich użytkowników.

Jak wygląda przydzielanie drugiej osoby do modlitwy?

Proces jest zautomatyzowany. Przydziału dokonuje algorytm, mający na uwadze wiek i lokalizację (dobiera osoby w miarę możliwości z tej samej okolicy, by po upływie miesiąca łatwo było się umówić na ewentualne spotkanie). Nie ma jednak gwarancji, że w danym momencie znajdą się osoby z tego samego rejonu, czy w podobnym wieku, więc uczciwie uprzedzamy, że może się czasem trafić ktoś z drugiego końca Polski. Na szczęście modlitwa ma wartość niezależnie od odległości. Kolejność zgłoszeń nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla algorytmu, dlatego nie trzeba się spieszyć przy wypełnianiu formularza – lepiej zastanowić się dobrze, co się chce o sobie napisać.

Czy strona jest kolejnym portalem randkowym?

Nie, strona jest miejscem, w którym można zadeklarować modlitwę, a przy okazji poznać wartościowych ludzi płci przeciwnej.

Czy chodzi tu głównie o modlitwę, czy o możliwość poznania kogoś?

Gdy inicjatywa powstawała, mieliśmy gdzieś z tyłu głowy myśl Św. Ignacego Loyoli – o tym, by modlić się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działać tak, jakby wszystko zależało od nas. Stąd też pomysł na to, by z jednej strony polegać na modlitwie, z drugiej – by uStudni istniała realna możliwość poznania kogoś. Im dłużej prowadzimy tę inicjatywę, tym bardziej przekonujemy się, że najważniejsza w tym wszystkim jest modlitwa. Szczególnie, gdy dostajemy wiadomości od panien, które nie miały indywidualnego przydziału, a piszą do nas, bo pojawił się ktoś w ich życiu i odwołują swój udział w kolejnej edycji, do której się wcześniej zapisały. Dobrze, że możliwość poznania kogoś istnieje, nie to jest jednak najważniejsze. Tym bardziej, że od poznania kogoś do małżeństwa jest jeszcze długa droga. Wielu z Was pisze do nas o tym, że to modlitewne zobowiązanie i fakt, że modlili się za kogoś, a nie za siebie, pomogło im wytrwać w tej modlitwie. Wielu z Was pisze o przezwyciężeniu egoizmu, odprężeniu się i zaprzestaniu (tu pozwolimy sobie na kolokwializm) „spinania się” w kwestii poszukiwań współmałżonka – o zaufaniu w tej materii Bogu. To dla nas cenne świadectwa działania tej modlitwy.

Czy są jakieś świadectwa uczestników inicjatywy?

Tak, niejedno. Zapraszamy do zakładki ze świadectwami.

Skąd taka nazwa?

Starotestamentowi patriarchowie właśnie u studni poznawali swoje żony. To u studni sługa Abrahama znalazł Rebekę, która poślubiła Izaaka [Rdz 24], Jakub spotkał Rachelę [Rdz 29,1- 14] a Mojżesz Seforę [Wj 2,15-22]. Być może nie poznasz tu swojego przyszłego współmałżonka, ale przyczyni się do tego podjęta tu modlitwa – jak sługa Abrahama, który też był pośrednikiem. A może zdarzy się, że zainteresujesz się (ze wzajemnością) swoim modlitewnym partnerem i będzie to początkiem wspaniałej znajomości? Dowiesz się dopiero wtedy, gdy spróbujesz.

Co zrobić w przypadku, gdy minie już pierwsza doba trwania edycji, a ja – pomimo zgłoszenia się – nie dostałam/nie dostałem od Was żadnej wiadomości?

Zaloguj się na portalu uStudni.pl i wejdź w zakładkę „Wiadomości” (należy ją wybrać z menu rozwijanego pod Twoim imieniem w górnym menu). Jeśli nie ma tam żadnej wiadomości – napisz do nas, a wytropimy problem i pomożemy.

Masz jeszcze jakieś pytania? Może już na nie odpowiedzieliśmy. Przeczytaj FAQ.