Koordynatorzy odpowiadają #6: Algorytm

Code on screen
fot. Markus Spiske

Choć pisaliśmy już o naszym algorytmie, to okazuje się, że nie wszyscy z Was trafili jeszcze na ten artykuł. W jednym z maili od osób przydzielonych otrzymaliśmy taką informację:

Nie wiem też jak działa algorytm dobierania par, ale mam wrażenie, że przydzielona do mnie osoba to całkowicie przeciwieństwo mnie.

We wzmiankowanym wpisie opisaliśmy już, według jakich kryteriów następuje przydział. Przeprowadźmy jednak teraz analizę hipotetycznego przypadku. Ponieważ mamy mniej mężczyzn niż kobiet, przydzielamy kobiety do mężczyzn, a nie odwrotnie. Załóżmy, że mamy 28-letniego kawalera z Krakowa. Algorytm bierze pod uwagę wiek i odległość. W przypadku tego samego powiatu i różnicy wieku nieprzekraczającej dwóch lat, Excel podaje w lovasach wartość 0 (czyli najlepszego dopasowania pod kątem wieku i odległości). Załóżmy, że do danej edycji zgłosiło się 8 panien w wieku 27-28 lat z Krakowa. Z matematycznego punktu widzenia nie ma między nimi różnicy. Nie zbieramy żadnych innych danych, które pozwoliłyby automatycznie ocenić, czy dane osoby są przeciwieństwami, czy nie. W tym momencie pojawia się element losowy – zostaje wybrana jedna z nich.

W systemie biorącym pod uwagę jedynie odległość i wiek, może się zdarzyć, że trafią na siebie osoby bardzo się od siebie różniące. Zwracamy jednak Waszą uwagę na fakt, że nie jesteśmy portalem randkowym – jeśli ktoś chce na postawie opisów szukać kogoś podobnego do siebie, to może skorzystać z usług portali, które oferują taką funkcjonalność. uStudni.pl proponuje jedynie wzajemną modlitwę w duetach, oferując na końcu możliwość nawiązania kontaktu. Nie jest powiedziane, że traficie tu na kogoś, z kim wejdziecie w związek małżeński. Zresztą, zupełnie na marginesie – nie jest też powiedziane, że małżonkowie nie mogą być swoimi przeciwieństwami. Znamy takie pary i to z kilkudziesięcioletnim stażem 🙂

Kolejny wpis zawierać będzie zwięzłe odpowiedzi na kilka tematów, tzw. varia.

One Reply to “Koordynatorzy odpowiadają #6: Algorytm”

Możliwość komentowania jest wyłączona.